کوشش انتشار بجنورد انتشار تصویر شبکه اجتماعی

کوشش: انتشار بجنورد انتشار تصویر شبکه اجتماعی شبکه های اجتماعی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری مراقب زلزله مهیب پایتخت کشور عزیزمان ایران باشیم / کیانوش عیاری

کیانوش عیاری با اشاره به فیلم «بیدار شو آرزو» بیان کرد که تلخی این فیلم از خود زلزله بم زیاد است.

مراقب زلزله مهیب پایتخت کشور عزیزمان ایران باشیم / کیانوش عیاری

کیانوش عیاری: مراقب زلزله مهیب پایتخت کشور عزیزمان ایران باشیم

عبارات مهم : ایران

کیانوش عیاری با اشاره به فیلم «بیدار شو آرزو» بیان کرد که تلخی این فیلم از خود زلزله بم زیاد است.

به گزارش مهر، شب گذشته ۲۵ آذرماه مراسم اکران شخصی فیلم «بیدار شو آرزو» به کارگردانی کیانوش عیاری و با حضور جمعی از عوامل سینما و بازیگران فیلم های عیاری در موزه سینما برگزار شد.

فیلم «بیدار شو آرزو» سال ۸۲ و چند روز بعد از زلزله بم ساخته شد و ۱۴ سال در توقیف ماند ولی از دیشب ۲۵ آذر در گروه «هنر و تجربه» اکران آن شروع شد.

عیاری در ابتدای این مراسم و در تصویر العمل به مجری که او را به عنوان فیلمسازی جریان ساز و جسور به پشت تریبون دعوت کرد، گفت: من نه جسورم نه جریان ساز و فقط گوشه ای ماست خودم را می خورم شاید فقط خصلت لجبازی دارم. آن وقت زلزله بم باعث شد تصویربرداری «روزگار قریب» متوقف شود و من به همراه مهران رجبی و بهناز جعفری دو بازیگر مهم فیلم به بم برویم.

وی با اشاره به اینکه پیش از زلزله بم قرار بوده در زلزله رودبار فیلمی بسازد، یادآور شد: آن وقت فکر کردم اگر بخواهم از ایده خود که مربوط به یک زلزله در طبس بود در زلزله رودبار استفاده کنم به سوءاستفاده متهم می شوم ولی بعد از آن دیدم که عباس کیارستمی فیلمی در زلزله رودبار ساخت و اتفاقا کار درستی هم کرد و متهم هم نشد.

این کارگردان سینمای کشور عزیزمان ایران بیان کرد: زمانی که عازم بم شدیم سوژه ای نداشتیم ما سه بار به بم رفتیم و هر ماه حدود یک ماه آنجا بودیم و علت این چند باره رفتن به بم فشار معنوی ناشی از فضای زلزله آنجا بود.

مراقب زلزله مهیب پایتخت کشور عزیزمان ایران باشیم / کیانوش عیاری

عیاری راجع به بازیگران این فیلم اظهار کرد: همه بازیگران این فیلم جز بهناز جعفری و مهران رجبی از بومیان همان منطقه بودند و پیشاپیش می گویم فیلم از خود زلزله تلخ تر است و اگر شما در اواسط فیلم، سالم سینما را ترک کنید من ناراحت نمی شوم ولی امیدوارم از من نرنجید.

مهران رجبی نیز در این مراسم یادآور شد: این فیلم مثل فیلم های مستند است و هیچ فضایی جهت داستان سرایی نبود. ما ابتدا شوخی گرفتیم و فکر کردیم نمی گذارند فیلم بگیریم و برمی گردیم ولی درنهایت این اثر با مشکل ها ساخته شد.

وی با اشاره به فضای شهر در دوران بعد از زلزله بیان کرد: غروب های آنجا بسیار تلخ بود و زمانیکه از کنار چادرها می گذشتید همه گریه می کردند و فضای خوبی نداشت.

رجبی راجع به گریم خود و جعفری هم با شوخی گفت: عوامل جهت گریم کاری نداشتند یک بیل خاک هر بار روی ما می ریختند.

بهناز جعفری نیز در این مراسم عنوان کرد: من تبریک می گویم که این فیلم بعد از ۱۴ سال اکران می شود چون این اثر غنیمت بود.

وی با اشاره به خاطره ای از روز اول حضورش در بم یادآور شد: آقای عیاری همان روز اول یک پتو از زیر آوار درآورد و روی سرم کشید که یادم است هنوز بوی پوست چربی آدم مرده را می داد.

حسن آقاکریمی مجری طرح این فیلم نیز عنوان کرد: تمام صحنه های فیلم بازسازی هست، من متاسف شدم که در سال ۸۳ در جلسه ای در جمع منتقدان به ما گفتند آیا مستند ساخته شده است است درصورتیکه فقط یک دقیقه از این اثر مستند است و دلیلش این بود که بازسازی فرودگاه بم امکان نداشت. این فیلم تولید بسیار مشکل داشت.

عیاری در بخش دیگری از سخنانش با هشدار نسبت به زلزله مهیب پایتخت کشور عزیزمان ایران عنوان کرد: زلزله ای مهیب در پایتخت کشور عزیزمان ایران به وقوع می پیوندد که به گفته بهرام عکاشه پدر علم زلزله شناسی کشور عزیزمان ایران ترسناک ترین و فعال ترین گسل های پایتخت کشور عزیزمان ایران در شمال پایتخت کشور عزیزمان ایران است.

وی در آخر بیان کرد: این را جهت بازتاب خبری می گویم آنچه می تواند یاری کند به اینکه این زلزله آسیب کمتری داشته باشد این است که گاز برچیده شود و پایتخت کشور عزیزمان ایران کاملا شهری برقی شود.

کیانوش عیاری با اشاره به فیلم «بیدار شو آرزو» بیان کرد که تلخی این فیلم از خود زلزله بم زیاد است.

واژه های کلیدی: ایران | زلزله | بهناز جعفری | کیانوش عیاری | اخبار فرهنگی و هنری

مراقب زلزله مهیب پایتخت کشور عزیزمان ایران باشیم / کیانوش عیاری

مراقب زلزله مهیب پایتخت کشور عزیزمان ایران باشیم / کیانوش عیاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs