کوشش انتشار بجنورد انتشار تصویر شبکه اجتماعی

کوشش: انتشار بجنورد انتشار تصویر شبکه اجتماعی شبکه های اجتماعی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی تحرکات آینده داعش

علی خرم، کارشناس پرسشها بین‌الملل تناقضی بین آخر داعش و فعالیت‌های این گروه نمی‌داند، ولی آنچه که در سخنان او به چشم می‌خورد این است که اکنون مبارزه با داعش بسی

تحرکات آینده داعش

تحرکات آینده داعش

عبارات مهم : ایران

علی خرم، کارشناس پرسشها بین الملل تناقضی بین آخر داعش و فعالیت های این گروه نمی داند، ولی آنچه که در سخنان او به چشم می خورد این است که اکنون مبارزه با داعش بسیار سخت تر از گذشته است.

به گزارش فرارو، هنوز دو هفته نیست که سردار سلیمانی از ختم داعش سخن گفته هست. سی ام آبان، سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در نامه ای به رهبر انقلاب اعلام کرد فتنه داعش به آخر رسیده هست. در همان روز بشار اسد، مدیر جمهور سوریه راهی روسیه شد تا با ولادیمیر پوتین مدیر جمهور این کشور گفت و گو کند. یک روز بعد نیز ایران، ترکیه و روسیه مثلثی که جهت مبارزه با داعش در سوریه تشکیل ائتلاف داده بودند، در سوچی روسیه گرد هم آمدند. همه این ها نشان از آن داشت که خاورمیانه ملتهب می تواند جهت بار دیگر رنگ آرامش به خود ببیند. ولی بعد از اعلام خبر آخر داعش بعضی تحلیل گران اعلام کردند، داعش در آینده از نقاط دیگری سر برمی آورد.

تحرکات آینده داعش

مهدی مطهرنیا، از تحلیل گرانی بود که به فرارو گفته بود: این پیروزی نباید مانند جنگ بدر موجب شود که ما با اطمینان بازی را تمام شده است بدانیم و اکنون مراسم خوش حالی پیروزی جهت مدیریت و هدایت پرسشها منطقه ای بر پا کنیم. به گفته او، همانگونه که القاعده با شکل گیری داعش تا حدود زیادی کمرنگ و در آن مستحیل شد و از افغانستان به این سوی خاورمیانه آمد، این بار این داعش است که می تواند با گذار از دورانی برزخ گونه با نام دیگر و شدت بیشتری در جغرافیای آسیای خاوری خود را نشان دهد. ابرقدرت موجود می خواهد جهت شکل دادن به هژمونی امنیتی خود از خاورمیانه و دو منطقه اساسی هارتلند نو و نوهارتلند به آسیای شرقی گذار کند تا چین را مهار کند. لذا باید گفت که بازی در خاورمیانه بدون داعش ولی در سایه داعش و با پیروزی های بسیار فزون تر با نشانه قرار دادن پایتخت کشور عزیزمان ایران در حال طراحی هست.

دیروز محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: «داعش برنامه خطرناکی را در افغانستان دنبال می کند.» به گفته ظریف، «تهدید گروه های تروریستی خارجی و زیاد کردن هجوم عنصرهای تروریستی داعش در افغانستان موجب شدت یافتن چالش ها شده است هست. اگرچه داعش برنامه ای خطرناک را جهت ایجاد یک نزاع فرقه ای ساختگی در افغانستان دنبال می کند، پاسخ مدیر جمهور غنی و دولت وی سنجیده و آینده نگرانه بوده است.»

علی خرم، کارشناس پرسشها بین‌الملل تناقضی بین آخر داعش و فعالیت‌های این گروه نمی‌داند، ولی آنچه که در سخنان او به چشم می‌خورد این است که اکنون مبارزه با داعش بسی

علی خرم، کارشناس پرسشها بین الملل به فرارو می گوید: داعش الان یک گروه تروریستی هست. داعش زمانی به عنوان به عنوان گروه تروریستی مطرح بود و زمانی هم حکومت تشکیل داد و در سوریه و عراق حضور داشت. هرکدام از این ها در چارچوب حقوق بین الملل شرایط، نوع تصویر العمل و جایگاه متفاوتی دارد.

به اعتقاد این کارشناس سیاست خارجی «داعش به عنوان یک حکومت بعد از آنکه سرزمین هایش را در عراق و سوریه از دست داده، تلاش می کند حرکات تروریستی خود را دنبال کند. این گروه تروریستی در چهار منطقه افغانستان، یمن، لیبی و مصر حضور دارد و کشورهایی مثل ایران، که اراده مستحکمی جهت مبارزه با داعش دارند، باید تلاش کنند که در این چهار نقطه آثاری از داعش باقی نماند. به این ترتیب هم سخن آقای ظریف در ارتباط با برنامه خطرناک داعش صحیح است و هم گفته سردار سلیمانی راجع به ختم داعش که منظور سردار سیلمانی آخر فعالیت داعش به عنوان یک حکومت هست.

حالا از بین بردن داعش سخت تر است

خرم در پاسخ به اینکه «آیا داعش به دنبال تشکیل حکومت در افغانستان است؟» می گوید: داعش اگر بخواهد در افغانستان تشکیل حکومت دهد باید سرزمین هایی را به دست بیاورد. این سرزمین ها هم باید به این صورت باشد که بتواند از آنها دفاع کند، نه آنکه مانند طالبان هنگامی که کشته می دهد از محلی به محل دیگر انتقال یافته شود. همچنین جهت تشکیل حکومت باید قدرت نظامی و اقتصادی داشته باشد.

تحرکات آینده داعش

خرم با اشاره به همسایگی دوباره داعش ولی این بار در افغانستان می گوید: داعش هم، در بین دهها گروه دیگر است که در افغانستان زندگی می کند و فعالیت های تروریستی دارد. زمانی که داعش به عنوان حکومت فعالیت می کند مبارزه با آن راحت تر هست. چون سرزمین دارد و باید از سرزمین خود دفاع کند. باید اقتصاد داشته باشد و مثل آنچه در سوریه و عراق اتفاق افتاده باید در این دو کشور نفت داشته باشد تا بتواند با کمک نفت اقتصاد آن کشور را اداره کند.

اما زمانی که به صورت گروه تروریستی فعالیت می کند، از این سو و آن سو می تواند خود را اداره کند در حالی که خانواده های آنها در جای دیگری باشند. به این ترتیب مبارزه کشور عزیزمان ایران با داعش زمانی که این گروه تروریستی در عراق حضور داشت راحت تر بود. کشور عزیزمان ایران در این وقت می دانست داعش چارچوبی مشخص و معین دارد. ولی داعش در افغانستان به این خاطر که این چارچوب و دولت وجود ندارد و به صورت ملوک الطوایفی فعالیت می کند، کار کشور عزیزمان ایران سخت تر هست.

علی خرم، کارشناس پرسشها بین‌الملل تناقضی بین آخر داعش و فعالیت‌های این گروه نمی‌داند، ولی آنچه که در سخنان او به چشم می‌خورد این است که اکنون مبارزه با داعش بسی

داعش اول در خاور میانه سر بر می آورد

خرم با اشاره به بعضی تحلیل ها، مبنی بر اینکه داعش در آینده جهت مهار چین سر از خاور دور در می آورد می گوید: خاستگاه داعش ایجاب می کند این گروه تروریستی جهت بقا حتما باید در خاور میانه حضور داشته باشد. داعش ادعای حکومت اسلامی دارد. بنابراین باید در میان مسلمانان باشد تا عده ای از آن حمایت کنند و به او گرایش پیدا کنند. بعد نمی تواند در خاور دور دولت اسلامی تشکیل دهد که کسی حاضر به پیوستن به این گروه نیست. بنابر خاستگاه اولیه داعش، این گروه حتما باید در خاور میانه باشد. ولی اگر داعش بتواند روزی در خاور میانه شکل بگیرد، آن موقع ممکن است در خاور دور، آمریکای لاتین یا هرجای دیگری یک گروه تروریستی را نماینده خود کند.

تحرکات آینده داعش

واژه های کلیدی: ایران | سوریه | فعالیت | تروریستی | افغانستان | افغانستان | گروه تروریستی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs